loader

Okul Öncesi İngilizce Eğitiminde, Çocuğunuza Nasıl Destek Olursunuz ?

Okul Öncesi İngilizce Eğitiminde, Çocuğunuza Nasıl Destek Olursunuz ?

İlerleyen zamanla birlikte gelişen eğitim algısı, daha bilinçli, araştırmacı ve yüksek beklentiye sahip ebeveynlere sürekli yeni kapılar açıyorken, aileler çoğu zaman, eğitimin en önemli kolu olan eğitim kurumlarının yol göstericiliğine fazlasıyla ihtiyaç duyuyor. Özellikle okul öncesinde atılan temellerin hayati değer taşıdığını göz önünde bulundurarak, okul öncesinde yabancı dil eğitimine başlamak hem şart hem kritik bir eşiktir. Bu sebeple çocuğunuza vereceğiniz bireysel desteğin, emanet edeceğiniz kurumu seçerken gösterdiğiniz özen kadar önemli olduğunu unutmamalısınız.

4-6 yaş arasındaki çocuklar duydukları sesleri taklit etmeye bayılırlar ve göreceksiniz kısa zaman içinde o kelimeleri daha çok söylemeye başlayacaklar.

Bu doğrultuda, ihtiyacınız duyduğunuz ve ya duyacağınız bazı yöntem ve tavsiyeleri paylaşmak istiyorum ;

İngilizce Öğrenimleri İçin Uygun Ortam Oluşturun

Çocuğun İngilizceye maruz kalacağı rahat bir ortam yaratın. Televizyonda / Bilgisayarda çocuğunuza uygun İngilizce bir şov bulup (zamanlama konusunda dikkatli olmalısınız, aşırıya kaçmayın) dinlemesini sağlayın. Sesler, kelimeler yavaş yavaş çocuğunuzun kalıcı hafızasına yerleşecek. Önereceğim programlar arasında: Yabancı çocuk kanallarındaki programlar da var.

İngilizce şarkılar dinletin. cocuksarkilari.org – dreamenglish.com adresinde çok keyifli çocuk şarkıları var, mutlaka bir göz atın. Buna ek olarak, Youtube.com’ da ‘’maple leaf learning’’ ve ‘’wow english’’ ve ‘’dream english kids’’ kanallarından da ayrıca faydalanmanızı öneriyoruz.

Öğrendikleri Kelimeleri Kullanmalarına Yardım Edin

Okulda öğrendiği kelimeleri mümkün olduğunca kullanmaya çalışın. Örneğin onu yanınıza çağırıken ‘’come here’’ komutunu kullanın. 4-6 yaş arasındaki çocuklar duydukları sesleri taklit etmeye bayılırlar ve göreceksiniz kısa zaman içinde o kelimeleri daha çok söylemeye başlayacaklar.

Çocuğunuzun her yeni ingilizce kelimeyi öğrenişinde, o kelimenin İngilizcesini siz de söyleyin. Örneğin çocuğunuz o gün ”APPLE(elma)” kelimesini öğrendi, ona aynı gün ”apple” kelimesini tekrar ettirin.

Bilmiyorum Kelimesini Unutun

Okulda gördüğü dil eğitimi herşeyden önce çocuğunuz dile merakını ve ilgisini uyandıracaktır, dil öğrenimi bu merakı besledikçe gelişir ve konuşmaya yönelik özgüven problemini başlamadan bitirmiş olur. Çocuğunuz evde size bir kelimenin İngilizcesini sorduğunda, ‘’Bilmiyorum’’ demek yerine, http://translate.google.com.tr/ adresinden kelimenin İngilizcesini öğrenip ona cevap veri ve sesli olarak birkaç kez tekrar edin. Örneğin ”köpek” kelimesini yazın, İngilizceye çevrilmiş halini sesli olarak üst üste birkaç kez çocuğunuza dinletin.

Tekrar Edin

Çocuğun dil öğreniminde tekrarlar çok çok önemlidir. Bir çocuğun ana dilini öğrenmesini düşünün; başka her hangi bir dil bilmediği için duyduğu sesleri gördüğü durumlarla ilişkilendirerek hangi durumda ne söylendiğini anlar ve bunun zaman alması doğaldır. ”Gel” kelimesi ile ”gelmek” eylemi arasındaki bağlantıyı kurması için bu kelime ve durumla defalarca karşılaşmış olması gerekir örneğin. Okulda öğrendiği kelime ve terimleri tekrar ettirmek için her fırsatı değerlendirin.

Oyunlara İngilizceyi Dahil Edin

Oyun zamanlarınıza İngilizceyi de dahil edebilirsiniz. Mesela kelime oyunları oynayın. Örneğin, ingilizcesini öğrendiği hayvan oyuncakları odanın çeşitli yerlerine koyun ve sırasıyla İngilizcesini söyleyerek size getirmesini isteyin. Oyun oynayarak öğrenmek çocukların en keyif aldığı şeydir.

Dil Öğrenen veya Öğrenmeye Çalışan Diğer Çocuklarla Bir Araya Gelmelerini Sağlayın

Dil öğrenen başka çocuklar veya arkadaşlarıyla sosyal ortamlarda görüşerek onlara dil pratiği yapma olanağı sağlayın ve birlikteyke İngilizce kullanmaya teşvik edin ama zorlamayın.

Sabırlı olun. Her şeyden önce, beklentilerinizi makul tutun. Bir yıl İngilizce eğitimi alarak öğrendikleriyle çocuğunuz akıcı İngilizce konuşmaya başlamayacak. Ancak ne kadar erken yaşta İngilizceye maruz kalırsa o kadar kolay bir şekilde ve güzel bir aksan ile zamanı geldiğinde İngilizce konuşmaya başlayacaktır.

Peki, siz çocuğunuza öğretmek istediğiniz yabancı dili bilmiyorsanız, bu öğretemeyeceğiniz anlamına mı gelir? Kesinlikle hayır. Yukarıdaki öneriler arasında o dili bilmenizi gerektirecek bir madde gördünüz mü ?

Daha fazlası için sizleri Dilworld Dil Okulları Bayrampaşa İngilizce Kursu’na kahve içmeye beklediğimi hatırlatmak isterim. Görüşmek dileğiyle…

 

Nur Taş
Dilworld Dil Okulları
Eğitim Koordinatörü