loader

İngilizcenizi Geliştirmek için Dizi Önerileri

İngilizcenizi Geliştirmek için Dizi Önerileri

Nasıl Başlamalı?

İngilizce öğrenmekte güçlük çektiğinizi, kelime dağarcığınızı genişletmekte zorlandığınızı mı düşünüyorsunuz? Yada günlük konuşma kalıplarını öğrenmek, birçok diyalogta tıpkı anadilinizde olduğu gibi kulak aşinalığı mı elde etmek istiyorsunuz? Öyleyse yurtdışına çıkmadan bunu sağlayabileceğiniz bir yol daha var. Hemen seviyenize uygun bir dizi izlemeye başlayın.

Hemen Dizi İzlemeye Başlayın !

İngilizce öğrenme serüveniniz boyunca dilin standart kurallarını öğrenmek, yeni kelimeleri keşfedilmek dışında farklı kendinizi geliştirecek farklı aktiviteler bulabilmeniz oldukça önemli. Çoğunuz belki etrafınızdan “İngilizce öğrenmek istiyorsan yurt dışına git” cümlesini duymuşsunuzdur. Doğru bir ortam ve zamanlama içinde kesinlikle etkili ve yüksek oranlarda başarılı bir yöntem olduğunu asla inkar edemem. Ancak eminim çoğunuzun aklına ilk gelen cümleler yine “yahu gidelim de nasıl gidicez, inşallah bir gün, ya kardeşim güzel söylüyorsun da o kadar kolay değil vs.” gibi sıralanmaktadır. Bu arada yarın sabah yola çıkacaklar ve şuan çantasını hazırlayanlar, sizi muaf tutuyorum. Ee peki ne yapacağız? Cevap çok kolay; “gidemiyorsanız ayağınıza getirteceksiniz”. Salonunuzda veya zaman geçirmekten hoşlandığınız bir kafeterya da çayınızı, kahvenizi vs. yudumlarken kulaklığınızı takarak hemen seviyenize uygun bir dizi izlemeye başlayacaksınız.

Sırada diğer sorunumuz var tabiki, “Hangi diziyi izlemeliyim”. Bunun cevabı aslında sadece iki kriterde belirlenebiliyor; birincisi seviyenize uygun olması, ikincisi ilgi alanınıza. Bu dizileri izlerken sizlere verebileceğim ikinci tavsiye İngilizce alt yazılı olmalarıdır. Bunun nedeni hem kelimelerin yazılışlarını görmeniz hemde cümle kalıplarınızın zihninizde şeklen de varolabilmesi.
Şimdi sizlere yeni başlayanlar için seviyenize uygun 3 dizi tavsiye edeceğim. Umarım ikinci kriteriniz olan ilgi alanınıza uygun bir seçim yapıp hemen başlayabilirsiniz. Son olarak bu dizileri izlerken aklınızda sadece İngilizce öğrenme düşüncesiyle izlemeyin gerçekten keyif alamaya çalışın. Aksi halde bir kaç bölüm sonra yılmanız muhtemel.

Full House

Kız kardeşler D.J., Stephanie ve Michelle, üç fedakâr baba figürü tarafından büyütülür: dul babaları, onun uçuk kaçık en iyi arkadaşı ve havalı dayıları. TV sunucusu Danny Tanner, karısının ölümünün ardından kızlarını büyütmesine yardımcı olmaları için en iyi arkadaşını ve karısının kardeşini yanına taşınmaya davet eder. 90’lı yılların bu efsanevi komedi dizisini eminim bir çoğunuz hatırlamıştır.

Friends


Friends, 1994 yılında yayınlanmaya başlayan ve 2004’e kadar toplam 10 sezon süren bir ABD komedi dizisidir.100 kadar ülkede yayınlanan dizi, Türkiye’de de 2 sezon ‘sıkı dostlar’ adıyla yayınlanmıştır. Friends tüm dünyada en çok izlenen diziler sıralamasında 4. Sırada yer alıyor. Friends; 20’li yaşlarında olan; karakterleri ve hayat hikayeleri birbirinden farklı 3’ü kadın ve 3’ü erkek olan bu 6 gencin New York’ta yaşadıkları komik ve hayat dolu maceralarını anlatıyor. Ayrıca diziye konuk olan 34 farklı oyuncu da bu hikâyeye ortak oluyor. Kâh üzülüyorlar kâh gülüyorlar, bazen aşk bazen ayrılık dolu çok kaliteli bir yapım. Hatırlayanlarınız eminim şuan ince bir tebessüm içerisinde.

The Walking Dead


The Walking Dead dizisi ilk sezonundan itibaren dünya çapında en çok izlenen dizilerden biri olmayı başarıyor. Kısa sürede efsaneleşen bu zombi temalı televizyon serisi, aradan neredeyse 7 yıl geçmesine rağmen, halen daha izleyicilerin beğenisini kazanıyor.
Sherlock
Sherlock dizisi, Arthur Conan Doyle’nin anlattığı hikayelerin televizyon yapımıdır. Hikayeleri okuyanlar aslında dizide de neler olup bittiğini az çok tahmin edebilir. Dizinin sürükleyici bir hikayeye sahip olması, çok kısa bir sürede büyük bir izleyici kitlesine sahip olmasını da sağladı. Gizli dedektif olmayı düşünüyorsanız eminim bu dizi tam size göre.

Murat Can
Dilworld Dil Okulları
Kurucu

Call Now Button